Aparaty cyfrowe i ich funkcje

Fotografia cyfrowa daje wiele nowych możliwości w zakresie wykonywania zdjęć. Znając możliwości swego aparatu cyfrowego możemy wykonać zdjęcia wysokiej jakości. Jakie funkcje w naszych aparatach cyfrowych może wykorzystywać podczas robienia zdjęć?

Podstawowe funkcje w każdym aparacie wiążą się z możliwością ustawienia ekspozycji oraz z podglądem głębi ostrości. Przydatnym rozwiązaniem w przypadku aparatów cyfrowych jest elektroniczny wizjer, w którym wyświetlane są najważniejsze informacje o ujęciu. Funkcją, z której wyjątkowo chętnie korzystają miłośnicy fotografii cyfrowej, jest możliwość podglądu wykonanego zdjęcia za pomocą wyświetlacza LED. Dzięki temu można sprawdzić, czy zdjęcie jest wystarczająco ostre, ocenić jego kompozycję i inne szczegóły.

Ciekawą funkcją aparatów cyfrowych jest histogram, który pokazuje zarówno rozmieszczenie pikseli, jak i poziom jasności zdjęcia w poszczególnych miejscach zdjęcia. Dzięki tej funkcji każdy fotograf może od razu przekonać się, czy wykonane przez niego przed chwilą zdjęcie jest poprawne pod względem technicznym.

Niektóre aparaty kompaktowe, jak i cyfrowe lustrzanki, posiadają dodatkowe funkcje znacznie zwiększające możliwości zastosowania aparatu. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom tradycyjny aparat cyfrowy może służyć również jako kamera. Dzieje się tak dzięki coraz częściej stosowanemu trybowi wideo oraz możliwości zapisu dźwięku. Przydatną funkcją jest również ta, która zezwala na zapis serii zdjęć. Daje to możliwość wykonania kilku zdjęć w ciągu sekundy, choć należy pamiętać, że w takiej sytuacji jakość zdjęć będzie nieco gorsza.

Leave a Comment