Cyfrowa obróbka zdjęć

Obróbka zdjęć cyfrowych jest zajęciem stosunkowo prostym.  Przy odrobinie cierpliwości tej sztuki może nauczyć się praktycznie każdy, kto korzysta w cyfrowego aparatu fotograficznego. Ze zdjęciem, które zostało w miarę dobrze wykonane, można zdziałać cuda. Wystarczy odpowiedni program i podstawowa wiedza na temat jego funkcji i ich zastosowania.
Po „zrzuceniu” zdjęć z aparatu do komputera można przystąpić do pracy, tworząc z wykonanych fotografii prawdziwe dzieła sztuki. Fotografia cyfrowa daje bardzo wiele możliwości w tym temacie. Fotomontaże, redukcja takich defektów jak czerwone oczy czy usuwanie niepożądanych elementów, które znalazły się w kadrze, to najczęściej wykonywane prace służące poprawie wykonanego zdjęcia.
Ważne są tu jednak pewne elementy, które poprawiają warunki pracy i jej jakość. Najważniejszą sprawą jest odpowiednio skalibrowany monitor oraz pomieszczenie, w którym się on znajduje. Należy unikać pracy nad cyfrowym obrazem w pomieszczeniach zbyt jasnych oraz w zbyt ciemnych. Źle skalibrowany monitor jest przyczyną takich błędów, jak niedoświetlenie czy prześwietlenie zdjęcia. Równie ważną rolę odgrywa odpowiednia kalibracja drukarki. Wszystko to sprawia, że w czasie cyfrowej obróbki zdjęcia w sposób świadomy można zadbać o odpowiednią kolorystykę obrazu.
Do cyfrowej obróbki zdjęć wybrać należy również odpowiedni program. Do dyspozycji fotografów jest wiele ciekawych rozwiązań. Można skorzystać z prostych i łatwych w obsłudze przeglądarek, które mają możliwość podstawowej korekty zdjęć. Tu najpopularniejsza jest Picasa. Szeroki jest również asortyment programów służących do obróbki zdjęć, jak np. Adobe Elements. Dostępne są również programy profesjonalne, które pozwalają na pełną edycję zdjęć oraz grafiki. Dzięki nim można nie tylko poprawić jakość zdjęcia, ale zręcznie nim manipulować. Tu szczególnie popularne są dwa programy: Adobe Photoshop oraz Corel PhotoPaint. Popularnym, a jednocześnie darmowym programem należącym do tej kategorii jest GIMP – coraz bardzie popularny wśród fotografów i grafików komputerowych. Jego główną zaletą jest możliwość pracy na poszczególnych warstwach cyfrowego obrazu.

Leave a Comment