Wady i zalety fotografii cyfrowej

Fotografia cyfrowa okazała się prawdziwym fenomenem na rynku. Zainteresowanie aparatami cyfrowymi, zarówno kompaktami jak i bardziej profesjonalnymi lustrzankami, jest ogromne. I choć wielu miłośników fotografii zachwyciło się już dawno cyfrowymi zdjęciami, mają one stałą grupę przeciwników, którzy konsekwentnie głoszą wyższość tradycyjnego filmu i pracy w ciemni nad matrycą i komputerową obróbką zdjęć.
Kto w tym sporze ma rację? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, gdyż każda ze stron sporu narastającego wokół fotografii cyfrowej ma swej racji. Nie da się też ukryć, iż mimo wygody i ekonomiczności ma fotografia cyfrowa pewne wady.
Do największych zalet fotografii cyfrowej należy bez wątpienia możliwość podglądu obrazu na bieżąco oraz automatyczne usuwanie zdjęć złej jakości. Wiele możliwości daje również komputerowa obróbka zdjęć, dzięki której można wykonać wiele czynności poprawiających jakość zdjęcia. Jest też fotografia cyfrowa znacznie tańsza od tej tradycyjnej. Raz zakupiona karta pamięci może służyć przez długi czas, zaś dodatkowe oszczędności wynikają z braku konieczności wywoływania filmu i wykonywania odbitek w profesjonalnym zakładzie. W przypadku fotografii cyfrowej można z setki zdjęć wybrać kilka tych najciekawszych i najważniejszych, które mają zostać wydrukowane i umieszczone w tradycyjnym albumie.
Przeciwnicy zdjęć cyfrowych zarzucają im gorsza jakość. Podkreślają również, że rozdzielczość aparatu znacznie ogranicza możliwości wykonania odbitek w większych rozmiarach. Do słabych stron aparatów cyfrowych można zaliczyć i to, że karty pamięci są dość wrażliwe na działanie pola elektromagnetycznego, co może grozić utratą zapisanych na nich zdjęć.

Leave a Comment